Founded in 1983  PL EN DE

Activation and deionisation of film

Usuwanie ładunków elektrostatycznych - Przemysłowe jonizatory powietrza

Generowanie ładunków elektrostatycznych jest zjawiskiem często niepożądanym w procesach produkcyjnych, uniemożliwia produkcję lub pogarsza jej jakość. Oferowane przez ELTO urządzenia znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu takich jak poligrafia, elektronika, przetwórstwo tworzyw sztucznych, przemysł papierniczy, a także w procesach związanych z pakowaniem gotowych wyrobów. Wyładowania elektrostatyczne (ESD) które towarzyszą bardzo często ładunkom elektrostatycznym mogą stać się przyczyną uszkodzeń układów elektronicznych, lub też eksplozji. Elektryzowanie się jest zjawiskiem wytwarzania na danym ciele nadmiaru ładunków jednego znaku. Zjawisko to występuje podczas wzajemnego przemieszczania się miedzy sobą dielektryków - materiałów izolacyjnych. Do naelektryzowanych obiektów przywiera bardzo szybko kurz i inne zanieczyszczenia jak również obiekty te przyciągają się wzajemnie lub też "kleją" się do innych dielektryków znajdujących się w pobliżu. Dla eliminacji tych zjawisk oferujemy jonizatory przemysłowe powietrza zwane potocznie dejonizatorami lub eliminatorami ładunków elektrostatycznych. Nasza oferta obejmuje urządzenia, które wykorzystują zjawisko wyładowania niezupełnego w procesie jonizowania powietrza.

Aktywacja folii z tworzyw sztucznych to proces technologiczny, w wyniku którego otrzymuje się powierzchnie zwilżalne farbami drukowymi, klejami, mieszankami powlekającymi. Powierzchnię folii PP (polipropylen) i PE (polietylen) charakteryzuje stosunkowo niska energia powierzchniowa i dopiero aktywacja umożliwia drukowanie, klejenie czy powlekanie.

Umożliwia również aplikowanie folii do termodruku (hot-stamping) lub folii cold-stampingowej. Aktywacja folii dokonywana jest metodą chemiczną (np. gazowym fluorem) lub fizyczną (np. termiczną i elektryczną). Folia aktywowana powinna mieć energię powierzchniową większą od napięcia powierzchniowego farby, kleju czy mieszanki powlekającej o min. 10 mN/m. Farby stosowane do zadruku takich powierzchni mają z reguły napięcie 20-25 mN/m.

Energia powierzchniowa aktywowanej folii może być sprawdzane np. pisakiem do badania energii powierzchniowej, zwłaszcza że stopień aktywacji może zmniejszać się wraz z czasem.

 

Kliknij aby zobaczyć : Energia powierzchniowa tworzyw

 

Rodzaje aktywacji podłoża drukowego:

- aktywacja koronowa

dokonywana wysoko napięciowymi wyładowaniami elektrycznymi. Trwałość aktywacji za pomocą tej metody jest rzędu kilkunastu miesięcy.

- aktywacja gazowym fluorem

bardzo skuteczna metoda wielkoprzemysłowa dzięki której aktywować można nawet powierzchnie o bardzo niskiej energii powierzchniowej, np. teflon

- aktywacja plazmowa

bardzo skuteczna metoda wielkoprzemysłowa dokonywana przez nadmuchiwanie zjonizowanymi w wyniku wyładowań elektrycznych gazami

- aktywacja promieniowaniem nadfioletowym

rzadko stosowane metoda z racji na swą niską wydajność, polegająca na kilkuminutowym naświetlaniu przedmiotów

- aktywacja płomieniowa

dokonywana przez oddziaływanie na przedmiot płomieniem gazowym, zwykle propanowobutanowym.

Trwałość aktywacji za pomocą tej metody jest rzędu kilku dni.

 

Źródło: Wikipedia